تمیز کردن اجاق گاز استیل سوخته، شیشه ای، چدنی بسیار ساده با مواد طبیعی

تمیز کردن اجاق گاز استیل سوخته، شیشه ای، چدنی بسیار ساده

یکی از لوازم و وسایلی که به شدت و به صورت روزمره در بین وسایل آشپزخانه مورداستفاده قرار می گیرد اجاق گاز است. گرچه خیلی از خانواده ها و افراد به علت مشغله کاری ترجیح می دهند از بیرون غذا سفارش دهند اما اجاق گاز روزانه حداقل یک بار و در بسیاری از خانه ها و اغلب کثیر خانواده ها برای هر سه وعده غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین میتوان گفت هر هفته اجاق گاز کثیف خواهد شد و نیاز به تمیز کردن پیدا می کند. از آنجایی که اغلب کثیفی هایی که شکل می گیرد چربی ها و مواردی است که به راحتی تمیز نمی شوند. بنابراین ممکن است که برای تمیز کردن اجاق گاز به مشکل بر بخورید. در این مطلب ما سعی می‌کنیم که نکات و روش‌های بسیار خوبی را در خصوص تمیز کردن اجاق گاز خانه برای تمیز کردن کنیم.

راه های تمیز کردن اجاق گاز خانگی

بهترین نکات و روشهای تمیز کردن اجاق گاز

در ادامه تکنیک های ساده را بیان می کنیم که که بعضاً بدون استفاده از مواد شیمیایی بتوانید اجاق گاز را تمیز نمایید.

1- استفاده از آب جوش برای پاک کردن اجاق گاز

اگر در منزل هیچ ماده شیمیایی تمیز کننده نداشته باشید با استفاده از آب جوش خیلی راحت می توانید قسمت های کثیف روی سطح اجاق گاز را تمیز کنید. کافی است کمی آب جوش (به اندازه کافی نه زیاد و نه خیلی کم) را بروی قسمت کثیف بریزید. اجازه بدهید که کمی خنک شود. به راحتی خواهید دید که چربی ها و قسمت های کثیف آب جوش محو می شوند. با یک تکه پارچه خشک و تمیز یا اسفند و صابون قسمت مربوطه را کاملا تمیز و خشک نمایید. به همین راحتی بدون استفاده از هیچ ماده شیمیایی و بدون صدمه و آسیب به پوست دستان خود می‌توانید اجاق گاز را تمیز نمایید.

2- استفاده از سرکه برای تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز با سرکه

استفاده از سرکه مناسب مواقعی است که اجاق گاز چندان چربی زیادی به خود نگرفته باشد و خیلی کثیف نباشد. برای این کار ابتدا یک بطری که بتواند به کمک آن مایعات را اسپری کنید پیدا کنید. به مقدار لازم سرکه درون آن بریزید. اکنون سرکه را به حالت اسپری روی قسمت های کثیف سطح گاز بریزید یا بپاشانید. صبر کنید تا سرکه به خوبی چربی ها را در خود حل کند. اکنون با پارچه تمیز و خشک قسمت های کثیف را تمیز کنید. خواهید دید که کثیفی ها و چربی ها به راحتی از روی سطح جدا خواهند شد. استفاده از سرکه برای تمیز کردن اجاق گاز توصیه می شود. سرکه می تواند سطح مورد نظر را نیز ضدعفونی کند.

3- استفاده از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن اجاق گاز

برای مواقعی که خیلی عجله دارید از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید. همانطور که میدانید مایع های ظرفشویی موجود در بازار می‌توانند چربی ها را در خود حل کنند و کثیفی ها را از بین ببرد. یک اسفنج نرم و تمیز و ترجیحاً خشک بردارید. به اندازه کافی مایع ظرفشویی روی آن بریزید و اکنون تمام سطح اجاق گاز را با اسفنج تمیز نمایید. بهتر است که قاب ها و سیم های روی شعله ها را قبل از تمیز کردن بردارید. اگر قسمتهایی از کثیفی ها و چربی ها دارای لکه های خیلی سفت و سخت می باشند کمی صبر کنید و اجازه دهید تا مایع ظرفشویی آنها را در خود حل کند. در انتها نیز با یک پارچه خشک تمیز آن را به طور کامل تمیز کنید.

بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای چیست؟

یکی از بهترین روش ها برای پاک کردن اجاق گاز های شیشه ای این است که مقداری آب بجوشانید. اکنون یک حوله تمیز یا پارچه تمیزی بیاورید. آب گرم متمایل به جوش را روی پارچه بریزید و آن را روی قسمت های کثیف کل سطح شیشه قرار دهید و اجازه دهید که ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند. پس از گذشت این مدت زمان به احتمال زیاد کثیفی ها و چربی ها نرم و خیس می شوند. اکنون از یک پارچه تمیز دیگر برای خشک کردن آن استفاده کنید. اگر کثیفی ها و چربی ها خیلی زیاد بود می توانید از روشهای که بالاتر گفتیم استفاده کنید. مواردی نظیر لیمو و جوش شیرین هم می توانید کمک بگیرید.

بهترین روش تمیز کردن اجاق گازهای استیل

تمیز کردن اجاق گازهای استیل

بهترین روش برای تمیز کردن اجاق گاز استیل به نظر شما چیست؟ آیا در آشپزخانه خود اضافه گاز استیل دارید؟ چگونه اجاق گاز استیل را تمیز می کنید؟ اگر نمی دانید نکات بعدی را بخوانید. اگر چربی ها و کثیفی های اجاق گاز استیل شما در حد معمول می باشد. می توانید از چند قطره مایع ظرفشویی بر روی اسفند برای تمیز کردن آن استفاده کنید. همچنین از همه موارد گفته شده و روش های گفته شده نیز می توانید کمک بگیرید. برای اجاق گاز استیل حتی می‌توانید از آمونیاک برای تمیز کردن نیز استفاده کنید. البته سعی کنید تا جایی که ممکن است آمونیاک برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده نکنید چرا که ممکن است صدمه و آسیب بزند. در مواردی که چربی ها خیلی زیاد باشد و با روش‌های بالا نتوانید کثیفی ها را برطرف کنید می توانید از آمونیاک استفاده کنید.

پاک کردن اجاق گاز های چدنی

بسته به اینکه چربی و کثیفی چقدر باشد روش متفاوتی را اتخاذ کنید. اگر چربیها و کثیفی ها در آنها خیلی زیاد نیستند می‌توانید از آب جوش و آب داغ استفاده کنید و اجازه دهید که به مدت حداقل ۱۵ دقیقه روی آن بماند. اگر چربی ها و کثیفی ها متوسط بودند و با آب جوش از بین رفتند. از سرکه و مایع ظرفشویی کمک بگیرید. اگر کثیفی ها خیلی قوی بودند و با آب جوش و سرکه و مایع ظرفشویی نتوانستیم آنها را تمیز و از بین ببریم. قوی ترین راه استفاده از آمونیاک است. در استفاده از آمونیاک است دقت کنید که به پوست دستان خود آسیب نزنید. همچنین مواظب باشید تا اجاق گاز و رنگ آن از بین نرود.

چگونه سرشعله و ولوم های اجاق گاز را تمیز کنیم؟

چگونه سرشعله و ولوم های اجاق گاز را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن سر شعله های اجاق گاز و همچنین ولوم ها یا همان دستگیره ها اگر قابل جدا شدن باشند می توانید آنها را از ابتدا جدا کنید و سرشعله ها را مثلاً در آب جوش قرار دهید و آنها را نیز با یک حوله آغشته شده با آب جوش و آب گرم تمیز کنید. اگر نتوانید آنها را جدا کنید می توانید یک مسواک کهنه و استفاده شده بیاورید قسمت هایی را که نمی توانید گل و پارچه و حوله تمیز کنید به کمک مسواک چربی ها و کثیفی های آن را از بین ببرید. می توانید از مایع ظرفشویی نیز استفاده کنید.

از اینکه تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کباب پز برقی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *