قیمت اکولایزر باغلاما (از کجا بخرم؟)

قیمت اکولایزر باغلاما

قیمت اکولایزر باغلاما چنده؟ باغلاما یک ساز ترکی و کردی است که در نقات ترک زبان من جمله ترکیه و شهر های کرد نشین و ترک نشین ایران نواخته میشه. یک ساز بینظیر که در مقابل هیچ چیزی کم نمیاره. باغلاما یکی از کامل ترین و حرفه ای ترین ساز های دنیا محسوب می شود. قطعه ای نیست که نشه با این ساز نواخت. این ساز به صورت استاندارد 7 سیم به صورت 3 تایی، 2 تایی و 2 تایی داره. ولی این بسته به نوازنده کاملا اختیاریه و میشه کمو زیادش کرد. حتی برخی باغلاما ها 4 ردیف 2 تایی سیم دارن و دسته پهن تری دارن.

ساز باغلاما انواع مختلفی داره ولی به طور کلی به دو قسمت الکترو باغلاما و آکوستیک باغلاما تقسیم میشه. نه فقط باغلاما اکثر ساز ها الکترو و آکوستیک دارند. مثل گیتار برقی و آکوستیک، ویولن آکوستیک و برقی و یا پیانوی دیجیتال و آکوستیک.

الکترو باغلاما

الکترو باغلاما با استفاده از پیکاپ ها که معمولا 4 تا پیکاپ هست صدا تولید می کند. خود این ساز هیچ صدایی نداره و باید به آمپلی فایر ، کارت صدا و یا افکت وصل بشه تا بشه ازش صدا گرفت. معمولا یه آمپلی فایر میان رده میتونه برای الکترو باغلاما کافی باشه. درصورت تمایل و نوازندگی حرفه ای میشه بین آمفی و ساز افکت دیجیتال یا آنالوگ قرار داد تا صدا های مختلفی مثل گیتار الکتریک گرفت.

الکترو باغلاما

آکوستیک باغلاما

محبوب ترین ساز در خانواده باغلاما، آکوستیک باغلاما هست که در سایز های گوناگون و در دو دسته ، دسته کوتاه و دسته بلند یا دیوان و جورا باغلاما موجوده. همچین قابلیت این رو داره که با اندازه دلخواه متناسب با سبک نوازندگی و صدای نوازنده ساخته بشه. جنس چوب و دقت در ساخت این ساز فوق العاد تاثیر مستقیم در صدای ساز داره و خیلی باید در انتخابش دقت بشه. به هیج وجه نباید ساز آموزشی ارزون قیمت گرفت چون درصد رطوبت بالایی دارن و بعد خشک شدن طی چند ماه سریع تاب برمیدارن و شروع به گز زدن و نویز دادن میکنن.

مطلب پیشنهادی: قیمت اسپیکر ارتعاشی چنده؟ از کجا بخرم؟

همچنین سبک و خوش دست بودن ساز و از همه مهم تر اکشن (فاصله بین دسته و سیم) بسیار مهمه اکشن بالا مانع اجرای اکثر تکنیک ها شده و باعث خستگی انگشتان میشود. جنس صفحه بسیار مهمه هر چقد ریز بافت و ترو تمیز باشه صدای تمیز تری میده. صفحه نرم و نازک صدای نرم و صفحه سفت و ضخیم صدای خشن و تیز میده. دو جنس لادین و کانادا صفحه های رایج در ساز باغلاما آکوستیک هستند.

آکوستیک باغلاما

سایز کاسه (تکنه) ساز متغیر هستش. این سایز با توجه به کوکی تایین میشه که نیازه نوازنده داشته باشه. برای مثال باغلاما دسته بلند سایز 41.5 میتونه هم لا کوک بشه و هم سی ولی نمیتونه به راحتی دو کوک شه و ممکنه سیم ها پاره بشه یا صفحه ارتعاش خودشه از دست بده و حتی دسته بعد مدت ها تحت فشار سیم ها کج بشه. پس مهمه که چه سایزی میخرید. فرق بین این همه مدل و سایز فقط کوک اون هاست و در بلند یا کوتاه بودن علاوه بر کوک جایگاه انگشتان هم فرق داره.

دسته کوتاه یا بلند؟

همان طور که گفته شد فرق اصلی این دو مدل که در الکترو باغلاما هم صدق میکنه، کوک یا آکورد اون هاست. هرچه ساز تِکنه یا کاسه کوچکتری داشته باشه و دسته کوتاه تر باشه ساز میتونه صدا های زیر و تیز کوک شه و هر چه بزرگ تر و دسته بلند تر صدای بلند و بم .

از لحاظ چینش پرده ها نیز این دو ساز کاملا متفاوت هستند و باید جداگانه یادگرفته بشن. دسته کوتاه تعداد پرده کمتری داره و یادگیریش مقداری راحت تر هستش و صداهای تیز تری داره. باغلاما دسته بلند هم کامل تر و صدا های بم تری تولید میکنه.

بقیه خانواده باغلاما بر حسب دسته بلند تنظیم میشن و کسی که باغلاما دسته بلند یاد میگیره میتونه تمام خانواده این ساز به جز دسته کوتاه رو بنوازه. ولی این تفاوت انقد نیست که ماه ها اختلاف ایجاد کنه. کسی که دسته کوتاه میزنه و کاملا حرفه ای شده میتونه در کمتر از 2 الی 3 ماه به دسته بلند مسلط بشه و برعکس.

گیتار یا باغلاما؟

قطعا از لحاظ امکانات باغلاما کامل تر هستش هم برای اجرای ملودی و هم آکورد گیری. یعنی تکنیک های گیتار روی باغلاما هم قابل اجراس. تو بخش الکترو هم با دنیایی از افکت ها و امکانات رو به رو هستید. اما از لحاظ سازگاری با موسیقی ایرانی شاید گیتار از لحاظ جنس صدایی به موسیقی ایرانی نزدیک تر باشه.

اکولایزر باغلاما یا پیکاپ باغلما چیه؟

در باغلاما های آکوستیک همانند گیتار های آکوستیک صدا در داخل کاسه ساخته میشه و هیچ قطعه الکتریکی وجود ندارد. گاهی پیش میاد که صدای بلند تری از ساز دریافت کنیم، مثلا در یک دوره همی دوستانه که سرو صدا زیاده و صدای ساز بین اون همه هیاهو گم شده نیاز داریم تا ساز رو به باند یا آمفی وصل کنیم تا صدای بلند تری ایجاد کنه یا برای هم نوازی با ریتم یا کاورگیری نیاز به آمپلی فایر هست. همچنین برای ضبظ های استودیویی نیاز به ثبت دقیق صداست که باید ساز مستقیما به کارت صدا وصل بشه.

البته که ضبط های خیلی حرفه ای با میکروفون های دقیق و به صورت آکوستیک گرفته میشه. ولی برای اجرا های زنده نیاز به اکولایزر یا پیکاپ داریم که صدای ساز یا بهتر بگیم ارتعاشات سیم هارو دریافت و یه سیگنال های دیجیتال تبدیل بکنه تا بتونیم در آمفی استفاده کنیم. این کار رو به وسیله آکولایزر در ساز باغلاما و گیتار انجام میدیم.

اکولایزر چیه؟

اکولایزر یک قطعه الکتریکیه که میتونه صداهای مختلف و فرکانس های مختلف رو کنترل و تنظیم کنه. در اکولایزر های گیتار و باغلاما یک آمپلی فایر هم وجود داره که میتونه صدای ضعیف ساز رو تقویت و به آمفی خارجی بده. برخی از اکولایزر هادرون خود میکروفون داخلی هم دارن که میتونن برای تقویت بیشتر هم از داخل کاسه ساز و هم از زیر سیم ها صدا رو دریافت کنند. اکولایزر های عادی یک کریستال یا میکروفون مفتولی شکل دارند که زیر خرک گیتار یا درون خرک باغلاما قرار میگیرد و معمولا صدای ضعیفی دارن و نیازه در آمپلی خارجی هم تقویت بشن. ولی مدل های میکروفون دار صدای با کیفیت تری گرفته میشه.

قیمت اکولایزر باغلاما

مدل های زیادی در باز موجوده که مارک فیشمن پر استفاده ترین مدل در بین همه اون هاست. البته 90 درصد فیشمن های داخل ایران طرح چینی هستند و اصل آلمان نیستند ولی کارو در میارن. قیمت فیشمن های اصلی چن ده برابر خود ساز هستش در نتیجه برای کسانی که نمیتونن هزینه بکنند مدل های طرح کار راه اندازن.

اکولایزر فیشمن 301

اکولایزر باغلاما یا گیتار چی بگیرم؟

تو بازار مدل های فیشمن (Fishman) مدل 201 عادی 201 پلاس و فیشمن 301 زیاد استفاده میشن که همه فیک و طرح هستند!

فیشمن 201 بدون میکروفون داخلی و فیشمن 201پلاس و فیشمن 301 داری میکروفون داخلی در کنار کریستال هستند که صدای تمیز تری میدن. از لحاظ ولوم ها و امکانات هیچ تفاوتی یا مدل های اصلی و دیگه ندارن.

پیکاپ گیتار مدل EQLC-5 5-Band EQ هم گزینه خوبی برای گیتار و باغلاماس ولی قیمت بالایی داره.

منبع تغزیه این اکولایزر ها باتری 9 ولت کتابیه که میتونه ماه ها جواب گو باشه.

اگه بتونید بیشتر هزینه کنید مدل های USB دارم هم در بازار موجوده که میتونید مستقیما باهاش ریتم هم پخش کنید مثل مدل JOYO EQ – MP3 LCD Digital 3 Band EQ USB که قابلیت پخش ریتمو داره.

اکولایزر هایی که تیونر دیجیتال دارن به نسبت دقیق تر هستند برای کوک کردن ساز.

همه این مدل ها تیونر داخلی دارن که میتونید به راحتی ساز رو با همون کوک کنید.

قیمت اکولایزر باغلاما

در حال حاضر قیمت اکولایزر های اورجینال فیشمن بسیار بالاس ولی طرح های فیشمن قیمت مناسبی دارند.

قیمت اکولایزر (پیکاپ) باغلاما و گیتار

4.7/5 - (8 امتیاز)

2 دیدگاه برای “قیمت اکولایزر باغلاما (از کجا بخرم؟)

  1. هاشم گفته:

    JOYO برند خوبی هست در زمینه گیرنده های بی سیم کمترین تاخیر رو دارد ولی خب خیلی الکی گرون هست و نسخه های چینی هم زیاد براش اومده

  2. علی گفته:

    سلام
    اکولایزر 201 پلاس هم میکرفون داخلی داره ولی من به شخصه 301 رو ترجیح میدم صدای تمیز تری داره و نویزشم تقریبا صفره خیلیا میگن نویز داره ولی واقعا هیچ نویزی نداره و مشکل از کابل یا آمفی هستش نه اکولایزر من 16 ساله نوازنده الکترو باغلاما هستم روی همون هم 301 استفاده میکنم و مشکلی ندیدم مگر نیاز به پخش MP3 باشه که اون موقع باید بیشتر هزینه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *